Стандарттары - Мойынқұм ауданы әкімдігінің білім бөлімі "В.Терешкова атындағы орта мектеп" коммуналдық мемлекеттік мекемесі http://tereshkova-moiynkum.mektebi.kz/ ru Стандарттары - Мойынқұм ауданы әкімдігінің білім бөлімі "В.Терешкова атындағы орта мектеп" коммуналдық мемлекеттік мекемесі DataLife Engine мемлекеттік стандарт http://tereshkova-moiynkum.mektebi.kz/otkrytyj-organ/gosuslugi/standarttary/59-memlekettk-standart.html http://tereshkova-moiynkum.mektebi.kz/otkrytyj-organ/gosuslugi/standarttary/59-memlekettk-standart.html

]]>
admin Mon, 09 Dec 2019 16:44:04 +0600
Ашық сабақтар http://tereshkova-moiynkum.mektebi.kz/otkrytyj-organ/gosuslugi/standarttary/25-ashy-sabatar.html http://tereshkova-moiynkum.mektebi.kz/otkrytyj-organ/gosuslugi/standarttary/25-ashy-sabatar.html

Сыныбы: 7

Күні 15.02.19ж

Сабақтың тақырыбы

Манометрлер. Сорғылар.

Мақсаты

7.3.1.10- манометр мен сорғылардың жұмыс істеу принципін сипаттау.

Күтілетін нәтижелер

Манометрдің құрылысын, қандай мақсатта қолданылатынын біледі, сорғы қондырғысының құрылысын, неге пайдаланатынын, жұмыс істеу принципін айтып бере алады

Бағалау критерийі

Жеке, жұптық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.

Керекті жабдықтар

Манометрлер, сурет слайдтар

Әдіс – тәсілдер

«Кір жайғыш», суретпен жұмыс, сәйкестікті тап тесті «Балықшы» әдісі, жарнамалау, постер қорғау.

Сабақ барысы:

Сабақ кезең

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе

Оқушылармен амандасу.

«Жүректен жүрекке»

Бастапқы білімді назарға алу.

«Кір жайғыш» әдісі. Оқушылар кір жайғыштағы үй тапсырмасына жауап береді.

1. Сынап бағанасын 760мм биіктігіне тең осы қысымды не деп атайды? (қалыпты атмосфералық қысым)

2. Жұп серуенге, туристік жорықтарға шыққанда қандай ауа қысымы қолайлы? ( анероид барометр)

3. Бір дене екінші дене бетіне әсер еткенде перпендикуляр бағыттағы қалыпты күшті не деп атайды? ( қысым)

4. Атмосфералық қысымды өлшейтін құрал? (барометр)

5. Бірінші рет атмосфералық қысымды өлшеген ғалым? ( Э. Торричелли)

Жұмбақтың жауаптарын табу арқылы жұпқа бөлу.

1) Күш көбейсе артады,

ауадан артқа тартады.

жүзі жұқа үшкір зат,

одан бірақ қорқады: (қысым)

2)Онынан оқы тіршілік нәрі,

Солынан оқы онсыз адам,

Өсімдік, аң, құс,

Әп-сәтте сөнер

Тұңшығып бәрі. (ауа)

Оқушылар қойылған сұрақтарға нақты және шапшаң жауап беруі тиіс.

Тұсау

кесер

Суретпен жұмыс.

Сұрақ: Мына құралдар сізге таныс па? Қайдан кездестіреміз? Жаңа тақырып түсіндіремін.

Көрсетілген құрал суреттеріне қарап жауап береді, танометр деп аталатын адамның қан қысымын өлшейтін құралды, су сорғыш насаостарды табу керек.

Негізгі бөлім

 

Жұптық жұмыс. Оқулықтағы мәтіннің көмегімен оқушыларға құралдардың жұмыс істеуін көрсету. Оқушылар оқулықпен жұмыстана отырып жауап беруі тиіс.

«Сәйкестікті тап» тестік жұмыс.

1.Манометрлер А.Ñ‚ÐµÑ Ð½Ð¸ÐºÐ°Ð´Ð°ÐºÓ©Ð±Ñ–Ð½ÐµÑÐµ сұйықтың, газдың немесе будың қысымын өлше...

 

 

 

 

 

 

Жауабы

1.Д

2.А

3.Е

4.С

5.В

 

 

 

Оқулықпен жұмыстану арқылы тапсырмаларды орындайды. жұптар бірін-бірі тексеріп формативті түрде бағалайды. (қол белгілері,)

1 жұп: Манометрлердің құрылысымен, қызметімен, жұмыс істеу принцпімен, түрлерімен таныстыру. (жарнамалау)

2 жұп: Сорғының құрылысымен, қызметімен, жұмыс істеу принцпімен, түрлерімен таныстыру (постер қорғау)

Қорытынды

бөлім

Жеке жұмыс. 4.5 жаттығу

1. Ашық сұйықтық манометрлер ыдыстармен жалғастырылған. (4.41-сурет) Осы ыдыстардың қайсысындағы газдың қысымы: а) атмосфералық қысымға тең; ә) атмосфералық қысымнан жоғары; б) атмосфералық қысымнан төмен?

2. (4.42-сурет) а) кескінделген сұбланы дәптерлеріңе салып толтырыңдар. Егер манометрді атмосфералық қысымнан төменірек ауасы бар ыдыспен жалғастыратын болсақ, ондағы сұйықтың деңгейі қалай өзгереді?

3. (4.42-сурет) ә) көрсетілген манометр қандай қысымды көрсетіп тұр? Манометр шкаласының бір бөлігінің құны неге тең?

 

«Балықшы» әдісі

  • Сұйықтардың қысым айырымын өлшейтін құрал. (Манометр )
  • Бурдон манометрі не үшін қолданылады? (Газдың,будың,сұйықтықтың қысымын өлшеу үшін қолдананды)
  • манометрдің жұмыс істеу принцпі қандай заңға негізделген? (Паскаль заңына негізделген)
  • Медициналық танометрдің құрылғыларын айт? (метал манометр, манжет, үрлеуіш)
  • су сорғыларының құрылысы қандай? (Цилиндр, қозғалмалы поршень, құдықтағы құбыр, су ағатын шүмек)

Рефлексия: Бүгінгі сабақ бойынша негізгі 3 нәрсені (тұжырымды) айт.

1. Бүгінгі сабақта маған бәрінен де ұнағаны...

2. Бүгінгі сабақта мен үшін не қиын болды...

3. Болашақта менің жасағым келетіні...

Үй тапсырмасы: ПР.28 бет: 118-121

Оқушылар алдарына берілген есептерді шығарып, талдайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Смайликтерге жазады

 

Ашық сабақтар

 

Ашық сабақтар

 

]]>
admin Thu, 28 Feb 2019 00:08:45 +0600
Ашық сабақтар http://tereshkova-moiynkum.mektebi.kz/otkrytyj-organ/gosuslugi/standarttary/24-ashy-sabatar.html http://tereshkova-moiynkum.mektebi.kz/otkrytyj-organ/gosuslugi/standarttary/24-ashy-sabatar.html

Күні:23.01.2019ж

Мектеп:В.Терешкова атындағы шағын орталықты орта мектепбі

Мұғалімнің аты – жөні: Акишева Т.М.

Сынып: 7

Қатысқындар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңы.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары( оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.1.3 газ қысымын молекулалық құрылымы негізінде түсіндіру ;

7.3.1.4 сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласын шығару және оны есептер шығаруда қолдану.

Сабақ мақсаты

Білу және түсіну

Сұйықтар мен газдардағы қысымның таралуы

Қолдану

Паскаль заңының күнделікті өмірде қолданылуы

Жетістік критерийлері

Қысымның пайда болуы мен негізгі ұғымдарын сипаттай біледі;

Әртүрлі ортадағы қысымды гидростатикалық түрде салыстыра алады;

Тілдік мақсаттар

Сұйықтар мен газдардағы қысымды гидростатикалық түрде сипаттай алады.

Құндылықтарға баулу

Зайырлы қоғам және руханият.

Мемлекеттік және қоғамдық өмірдің зайырлы сипаты экономикадағы өрлеудің , білім беру, деңсаулық сақтау және мәдениеттің ұлттық жүйесін табысты дамытудың ең маңызды шарты.

Пәнаралық байланыстар

Физикалық құбылыстарды сипатағанда жаратылыстану бағытындағы пәнедерді кіріктіру. Музыка, математика пәнімен байланысты.

АКТ қолдану дағдылары

Паскаль заңы.Гидростатикалық қысым тақтамен жұмыс , видео материалдар.

Алдыңғы білім

Қатты деңелердің қысымы туралы біледі.

 

 

 

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтың жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Сәлемдесу.

2.Түгелдеу

3.Үй тапсырмасын сұрау

4.«Доп лақтыру» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру.

· Қысымның анықтамасын сұрау.

· Қысымның формуласын жаздыру.

· Қысымның өлшем бірлігін сұрау.

Қатты деңедегі қысымға мысал келтіру.

Бағалау.Жануар әдісі.

Кері байланыс. Жауап бермеген сұраққа түсіндірме жұмыс жасалады.

доп

Жаңа сабақ

Сабақ типі: «Стоп – кадр әдісі» видео,тәжірбие арқылы жаңа сабақты түсіндіру.

 

Видео,сурет.

 

Жұпқа бөлем.Қай жұп сұраққа жауап береді,сол жұп жұптың атын алады.

1)Бұл зат күйінің молекулалары бір – бірімен өте тығыз байланысқан және бұл заттың күйі өз пішіні мен көлемін сақтайды.Бұл заттың қай түрі ? (Қатты)

2)Бір заттың молекулалары арасындағы кеңістікке,екіші заттың атомдары мен молекулаларының өтуін не деп атаймыз? (Диффузия)

 

Жұптық жұмыс:

«Сурет сыры айдары» әдісі арқылы суреттермен жұмыс

 

 

Бағалау критерииі;

· Сұйықтардағы гидростатикалық қысымның өзгерісін біледі.

Дискриптор;

· Суреттегі заңдылықты дұрыс сипаттайды.

· Суреттердің маңызын гидростатикалық қысымының формуласы негізінде ашады.

 

Суреттер

Сабақтың негізгі бөлімі

Есеп шығару: « Көршінді тексер » әдісі

Қай жұпқа қай есептің түсетінің қазақтың ұлттық ойыны асық алу арқылы анықтайтын боламыз.

1. Судың, керосиннің, сынаптың 0,6 м тереңдіктегі қысымын табыңдар.

2. Теңіздің 10 900 м болатын ең терең жеріндегі су қысымын есептеңдер. Теңіз суының тығыздығы 1030 кг/м.

3. Адам суда 9м тереңдікке дейін сүңги алады. Осы тереңдіктегі адамға әрекет ететін су қысымын есептеп табыңдар. (теңіз суының тығыздығы 1030 кг/м)

4. 10 баллдық дауыл желінің тосқауылға түсіретін қысымы 1100 Па. Ауданы 24 м үй қабырғасына желдің түсіретін қысым күші қандай?

Бағалау критерииі:

ü Сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласына есптер шығару

Дикриптор:

ü Формуланы дұрыс талдайды

ü Есептің мәнін дұрыс табады

 

Сабақтың соңы

«Қолым жетті» әдісі. Алдарындағы қолға сабақтта алған әсерлерін жазады

Кері байланыс.

1. Бүгінгі сабақта не үйрендім?

2. Қандай сұрақ қиын болды?

 

Үй тапсырмасы:ПР.24

 

 

 

Ашық сабақтар

 

Ашық сабақтар

 

]]>
admin Thu, 28 Feb 2019 00:04:24 +0600