Ашық сабақтар
Күні:23.01.2019ж |
Мектеп:В.Терешкова атындағы шағын орталықты орта мектепбі Мұғалімнің аты – жөні: Акишева Т.М. |
Сынып: 7 |
Қатысқындар: Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы |
Сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңы. |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары( оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.1.3 газ қысымын молекулалық құрылымы негізінде түсіндіру ; 7.3.1.4 сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласын шығару және оны есептер шығаруда қолдану. |
Сабақ мақсаты |
Білу және түсіну Сұйықтар мен газдардағы қысымның таралуы Қолдану Паскаль заңының күнделікті өмірде қолданылуы |
Жетістік критерийлері |
Қысымның пайда болуы мен негізгі ұғымдарын сипаттай біледі; Әртүрлі ортадағы қысымды гидростатикалық түрде салыстыра алады; |
Тілдік мақсаттар |
Сұйықтар мен газдардағы қысымды гидростатикалық түрде сипаттай алады. |
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және руханият. Мемлекеттік және қоғамдық өмірдің зайырлы сипаты экономикадағы өрлеудің , білім беру, деңсаулық сақтау және мәдениеттің ұлттық жүйесін табысты дамытудың ең маңызды шарты. |
Пәнаралық байланыстар |
Физикалық құбылыстарды сипатағанда жаратылыстану бағытындағы пәнедерді кіріктіру. Музыка, математика пәнімен байланысты. |
АКТ қолдану дағдылары |
Паскаль заңы.Гидростатикалық қысым тақтамен жұмыс , видео материалдар. |
Алдыңғы білім |
Қатты деңелердің қысымы туралы біледі. |
|
|
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтың жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
Сабақтың басы |
1.Сәлемдесу. 2.Түгелдеу 3.Үй тапсырмасын сұрау 4.«Доп лақтыру» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру. · Қысымның анықтамасын сұрау. · Қысымның формуласын жаздыру. · Қысымның өлшем бірлігін сұрау. Қатты деңедегі қысымға мысал келтіру. Бағалау.Жануар әдісі. Кері байланыс. Жауап бермеген сұраққа түсіндірме жұмыс жасалады. |
доп |
Жаңа сабақ |
Сабақ типі: «Стоп – кадр әдісі» видео,тәжірбие арқылы жаңа сабақты түсіндіру.
|
Видео,сурет. |
|
Жұпқа бөлем.Қай жұп сұраққа жауап береді,сол жұп жұптың атын алады. 1)Бұл зат күйінің молекулалары бір – бірімен өте тығыз байланысқан және бұл заттың күйі өз пішіні мен көлемін сақтайды.Бұл заттың қай түрі ? (Қатты) 2)Бір заттың молекулалары арасындағы кеңістікке,екіші заттың атомдары мен молекулаларының өтуін не деп атаймыз? (Диффузия)
Жұптық жұмыс: «Сурет сыры айдары» әдісі арқылы суреттермен жұмыс
Бағалау критерииі; · Сұйықтардағы гидростатикалық қысымның өзгерісін біледі. Дискриптор; · Суреттегі заңдылықты дұрыс сипаттайды. · Суреттердің маңызын гидростатикалық қысымының формуласы негізінде ашады.
|
Суреттер |
Сабақтың негізгі бөлімі |
Есеп шығару: « Көршінді тексер » әдісі Қай жұпқа қай есептің түсетінің қазақтың ұлттық ойыны асық алу арқылы анықтайтын боламыз. 1. Судың, керосиннің, сынаптың 0,6 м тереңдіктегі қысымын табыңдар. 2. Теңіздің 10 900 м болатын ең терең жеріндегі су қысымын есептеңдер. Теңіз суының тығыздығы 1030 кг/м. 3. Адам суда 9м тереңдікке дейін сүңги алады. Осы тереңдіктегі адамға әрекет ететін су қысымын есептеп табыңдар. (теңіз суының тығыздығы 1030 кг/м) 4. 10 баллдық дауыл желінің тосқауылға түсіретін қысымы 1100 Па. Ауданы 24 м үй қабырғасына желдің түсіретін қысым күші қандай? Бағалау критерииі: ü Сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласына есптер шығару Дикриптор: ü Формуланы дұрыс талдайды ü Есептің мәнін дұрыс табады |
|
Сабақтың соңы |
«Қолым жетті» әдісі. Алдарындағы қолға сабақтта алған әсерлерін жазады Кері байланыс. 1. Бүгінгі сабақта не үйрендім? 2. Қандай сұрақ қиын болды?
Үй тапсырмасы:ПР.24
|
|