Ашық сабақтар
Сыныбы: 7 |
Күні 15.02.19ж |
|||
Сабақтың тақырыбы |
Манометрлер. Сорғылар. |
|||
Мақсаты |
7.3.1.10- манометр мен сорғылардың жұмыс істеу принципін сипаттау. |
|||
Күтілетін нәтижелер |
Манометрдің құрылысын, қандай мақсатта қолданылатынын біледі, сорғы қондырғысының құрылысын, неге пайдаланатынын, жұмыс істеу принципін айтып бере алады |
|||
Бағалау критерийі |
Жеке, жұптық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
|||
Керекті жабдықтар |
Манометрлер, сурет слайдтар |
|||
Әдіс – тәсілдер |
«Кір жайғыш», суретпен жұмыс, сәйкестікті тап тесті «Балықшы» әдісі, жарнамалау, постер қорғау. |
|||
Сабақ барысы: |
||||
Сабақ кезең |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
||
Кіріспе |
Оқушылармен амандасу. «Жүректен жүрекке» Бастапқы білімді назарға алу. «Кір жайғыш» әдісі. Оқушылар кір жайғыштағы үй тапсырмасына жауап береді. 1. Сынап бағанасын 760мм биіктігіне тең осы қысымды не деп атайды? (қалыпты атмосфералық қысым) 2. Жұп серуенге, туристік жорықтарға шыққанда қандай ауа қысымы қолайлы? ( анероид барометр) 3. Бір дене екінші дене бетіне әсер еткенде перпендикуляр бағыттағы қалыпты күшті не деп атайды? ( қысым) 4. Атмосфералық қысымды өлшейтін құрал? (барометр) 5. Бірінші рет атмосфералық қысымды өлшеген ғалым? ( Э. Торричелли) Жұмбақтың жауаптарын табу арқылы жұпқа бөлу. 1) Күш көбейсе артады, ауадан артқа тартады. жүзі жұқа үшкір зат, одан бірақ қорқады: (қысым) 2)Онынан оқы тіршілік нәрі, Солынан оқы онсыз адам, Өсімдік, аң, құс, Әп-сәтте сөнер Тұңшығып бәрі. (ауа) |
Оқушылар қойылған сұрақтарға нақты және шапшаң жауап беруі тиіс. |
||
Тұсау кесер |
Суретпен жұмыс. Сұрақ: Мына құралдар сізге таныс па? Қайдан кездестіреміз? Жаңа тақырып түсіндіремін. |
Көрсетілген құрал суреттеріне қарап жауап береді, танометр деп аталатын адамның қан қысымын өлшейтін құралды, су сорғыш насаостарды табу керек. |
||
Негізгі бөлім |
Жұптық жұмыс. Оқулықтағы мәтіннің көмегімен оқушыларға құралдардың жұмыс істеуін көрсету. Оқушылар оқулықпен жұмыстана отырып жауап беруі тиіс. «Сәйкестікті тап» тестік жұмыс. |
Жауабы 1.Д 2.А 3.Е 4.С 5.В |
Оқулықпен жұмыстану арқылы тапсырмаларды орындайды. жұптар бірін-бірі тексеріп формативті түрде бағалайды. (қол белгілері,) |
|
1 жұп: Манометрлердің құрылысымен, қызметімен, жұмыс істеу принцпімен, түрлерімен таныстыру. (жарнамалау) 2 жұп: Сорғының құрылысымен, қызметімен, жұмыс істеу принцпімен, түрлерімен таныстыру (постер қорғау) |
||||
Қорытынды бөлім |
Жеке жұмыс. 4.5 жаттығу
1. Ашық сұйықтық манометрлер ыдыстармен жалғастырылған. (4.41-сурет) Осы ыдыстардың қайсысындағы газдың қысымы: а) атмосфералық қысымға тең; ә) атмосфералық қысымнан жоғары; б) атмосфералық қысымнан төмен? 2. (4.42-сурет) а) кескінделген сұбланы дәптерлеріңе салып толтырыңдар. Егер манометрді атмосфералық қысымнан төменірек ауасы бар ыдыспен жалғастыратын болсақ, ондағы сұйықтың деңгейі қалай өзгереді? 3. (4.42-сурет) ә) көрсетілген манометр қандай қысымды көрсетіп тұр? Манометр шкаласының бір бөлігінің құны неге тең?
«Балықшы» әдісі
Рефлексия: Бүгінгі сабақ бойынша негізгі 3 нәрсені (тұжырымды) айт. 1. Бүгінгі сабақта маған бәрінен де ұнағаны... 2. Бүгінгі сабақта мен үшін не қиын болды... 3. Болашақта менің жасағым келетіні... Үй тапсырмасы: ПР.28 бет: 118-121 |
Оқушылар алдарына берілген есептерді шығарып, талдайды.
Смайликтерге жазады |
||